Genel Müdür İpek’ten Adana ve Hatay’da incelemeler

Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz KurumuCeza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hakkı Kadakal ile birlikte 6-7 Mart tarihlerinde Adana ve Hatay İlini ziyaret etti. İpek, Adana’da E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu, Hatay’da E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Kırıkhan Açık Ceza İnfaz Kurumunda incelemelerde bulundu. Ayrıca, Hatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda “Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım” filminin Hatay galasına katıldı.

Adana-Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz KurumuADANA’DA İNCELEMELER
Genel Müdür Kenan İpek, ilk olarak Adana’da Karataş Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu ziyaret etti.

6 Mart’ta yapılan ziyarete; Adana Cumhuriyet Başsavcısı İhsan Eroğul, Ceyhan Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Aygün, Karataş Cumhuriyet Savcısı Kenan Alkan, Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mahir Özdağ, Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Yunus Cin, Ceyhan Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü İsmet Celik, Karataş Adliyesinden hâkim ve Cumhuriyet savcıları katıldı.
Heyet, önümüzdeki günlerde açılacak olan Ceza İnfaz Kurumunda çok amaçlı salon, kantin, revir, mutfak ve yemekhane, dershaneler, kütüphane ve odaları gezdi.

Daha sonra Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu geçen Genel Müdür İpek, çalışmalar hakkında Kurum Müdürü Mahir Özdağ’dan bilgi aldı. İpek, Kurumda idari birimler, kütüphane, dershaneler ve diğer birimlerde incelemelerde bulundu.

Hatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz KurumuHATAY’DA İNCELEMELER

7 Mart’ta Hatay’a geçen Genel Müdür İpek, Hatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda incelemelerde bulundu ve “Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım” filmini galasına katıldı.

Galaya; Vali Ahmet Kayhan, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hakkı Kadakal, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Esabil Saylak, Hatay Baro Başkanı Sinan Akgöl ve ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Filmin Yönetmeni Hamdi Alkan, oyuncu Vural Çelik, Yapımcı Birol Güven,Ceza İnfaz Kurumu yöneticileri ve personeli ile hükümlü ve tutuklular katıldı.

Filmin gösterimi öncesinde Hamdi Alkan, Birol Güven ve Vural Çelik'e, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek tarafından çiçek ve teşekkür belgesi verildi.

Hatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda incelemelerİpek, daha sonra Hamdi Alkan'a, ceza infaz kurumunda 7 yıl infaz koruma memurluğu ve adliyede 31 yıl mübaşirlik olmak üzere toplam 38 yıl hizmette bulunan ve ardından emekliye ayrılan 90 yaşındaki babası Ali Alkan adına düzenlenmiş olan takdir plaketi, ayrıca babasına ait 1950 yılı tarihli ilk göreve başlama resmi yazısını sundu. Babasının adına verilen plaket ve resmi yazıdan dolayı duygulu anlar yaşayan Hamdi Alkan, gözyaşlarına hakim olamadı.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, konuşmasında, kurumlarının en çok merak edilen yerler olduğunu, eski uygulamaların olmadığını, artık tutuklu ve hükümlülere yönelik sosyal-kültürel ve eğitim faaliyetlerinde bulunduklarını söyledi. İpek, hedeflerinin ceza infaz kurumlarıyla tanışan insanların tahliye olduktan sonra sosyalleşmelerini, donanımlı hale gelmelerini, dolayısıyla tekrar ceza infaz kurumlarına dönmemelerini sağlamak olduğunu ifade etti. Ortaya çıkan filmin, bazı gerçeklerin daha net bir şekilde ortaya çıkartılması açısından önemli olduğunu ifade ederek, bu filmin ceza infaz kurumunda çekilmesinin dünyada bir ilk olduğunu, başka ülkelerde kapatılma arifesinde olan bir kuruma kolay kolay kameraların girmesine izin verilemeyeceğini belirt ve "Birkaç ay sonra kapatılacak olan Bayrampaşa Ceza İnfaz Kurumu artık tarihe karışacaktır ve başka yere taşınacaktır." diye konuştu.

Genel Müdür İpek, Hatay E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda gerçekleştirilen galada; Yapımcı Birol Güven, Sanatçı Hamdi Alkan ve Oyuncu Vural Çelik’e çiçek vererek, teşekkür etti.Vali Ahmet Kayhan, "Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım" filminin galasının Antakya'da yapılmasından dolayı Hatay Valisi olarak onur duyduğunu, filmin yönetmeni, yapımcısı ve başrol oyuncusunun Hatay'da olmalarından büyük mutluluk duyduklarını söyledi; filmde emeği geçenleri tebrik etti.

Galada konuşan Hamdi Alkan, "Benim babamda bir ceza infaz kurumu çalışanıydı. Bu nedenle benim çocukluğum cezaevlerinde geçti. Cezaevlerinin özel bir anlamı var benim için ve 'Bayrampaşa Ben Fazla Kalmayacağım' dünyada bir ilk. Bu film sevgili dava arkadaşım Birol Güven'in Bayrampaşa'da başlattığı senaryo çalışmalarının bir meyvesi. Filmin senaryosundan müziklerine ve oyuncularına kadar her şeyi mahkumlar tarafından yapıldı. Filmde 22 profesyonel oyuncu hiçbir ücret almadan rol aldı. Bunun yanı sıra çok sayıda hükümlü arkadaşımızda filmde oynadı. Filmimizi yaparken gişe kaygısıyla yola çıkmadık. Ancak büyük bir kitle tarafından izlenmesi bizleri çok mutlu eder. Çünkü bu filmden elde edilecek olan gişe gelirleri ile cezaevlerinde iyileştirme çalışmaları yapılacak" dedi.

Filmin toplam bir olguyu beyaz perdeye yansıttığını ifade eden Alkan, "Filmin mesajı kendi içerisinde. Filmi mahkumların gerçekleştirmiş olması ve başından sonuna içinde yer almaları, bu ülkede istendiğinde bir şeylerin yapılabildiğini gösteriyor. Bu filmin özünde adalet sisteminin yavaş işlemesine dair bir eleştiri yer alıyor. Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere bir çok çevreden filmle ilgili olumlu eleştiriler alıyor olmak, filmin amacına ulaştığının en güzel göstergesi" diye konuştu.

Genel Müdür İpek, son olarak Kırıkhan Açık Ceza İnfaz Kurumunda incelemelerde bulundu.