Silivri ve Maltepe Kampüsleri açılıyor

İstanbul-Maltepe Gençlik ve Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda incelemeler
Silivri 6 No’lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda incelemeler.
Genel Müdür İpek, Silivri’de Açık Ceza İnfaz Kurumunca işletilecek olan ekmek fırının açılışını yaptı.
Silivri 6 No’lu L Tipi Kaplı Ceza İnfaz Kurumunda incelemeler.
Maltepe 3 No’lu L Tipi Kaplı Ceza İnfaz Kurumunda incelemeler.
Maltepe Kampüsündeki  lojmanlarda incelemeler

Ankara'nın ardından, İstanbul'un da ceza infaz kurumu sorunu sona eriyor. İstanbul'da iki ayrı merkezde başlatılan ve tamamlanma aşamasına gelen ceza infaz kurumları kampüslerine önümüzdeki günlerde hükümlü ve tutuklu alınmaya başlanıyor. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek beraberindeki Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hakkı Kadakal, İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Kürşat Hamurcu, Destek Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanı Burhanettin Eser'den oluşan heyet ile önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak Silivri ve Maltepe Ceza İnfaz Kurumları Kampüslerini 8-10 Şubat tarihlerinde ziyaret ederek, son durumlarını yerinde gördü.

MALTEPE ZİYARETİ

Heyet ilk olarak Maltepe Ceza İnfaz Kurumları kampüsünü ziyaret etti. Heyet, 1, 2 ve 3 L Tipi, çocuk ve gençlik, açık ceza infaz kurumlarını tek tek gezdi. İncelemeler sonunda kurumlarda bir eksiklik olmadığı, açılışa hazır oldukları görüldü. Heyet, Açık Ceza infaz kurumunda personelle bir araya gelerek, onlarını sorunlarını dinledi. Ayrıca, Açık Ceza İnfaz Kurumunca işletilen mutfakta çıkarılan yemeklerden oluşan öğle yemeğini yedi. Toplam 5 kurumdan oluşan Kampüste; İstanbul Anadolu Yakası'ndaki yetişkin, genç ve çocuk hükümlü ve tutuklular barındırılacak.

140 lojman, otopark, restoran ve fast-food, ziyaretçi bekleme mahalli, merkezi ısıtma sistemi, tüm kampüsün ihtiyacını karşılayacak mutfak, hastane ve çamaşırhaneyi işletecek Açık Ceza İnfaz Kurumuna 15 Şubat'tan itibaren hükümlü kabulüne başlanacak.
Kampüste yer alan 3 L Tipi ve çocuk ve gençlik ceza infaz kurumlarına Mayıs 2008'de hükümlü ve tutuklu alınması plânlanıyor.
Daha sonra Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığına geçen heyet, Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu'nun da katıldığı toplantıda Ümraniye E ve T Ceza İnfaz Kurumlarının sorunlarını gürüştü. Ardından, kadın hükümlü ve tutukluların Bakırköy Çocuk ve Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna nakledilmesiyle memur hükümlü ve tutuklulara tahsis edilen Paşakapısı Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda incelemelerde bulundu. Kurum Müdürü Güngör Altın'dan kurumla ilgili bilgi alınırken, hükümlü ve tutuklu alımına başlanıldığı görüldü. 1799 yılında Osmanlı padişahı 3. Selim tarafından av köşkü olarak yaptırılan tarihî Paşakapısı Ceza İnfaz Kurumu, 1928'den bu yana ceza infaz kurumu olarak kullanıyor.
Ertesi gün, Bakırköy Çocuk ve Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ziyaret edildi. Heyet, hükümlü ve tutuklularla da görüşürken, Kurumun herhangi bir eksiğinin olmadığı görüldü. Ayrıca, Jandarma Bölük Komutanlığını da ziyaret etti.

BAKIRKÖY ADLİYESİNDE İŞYURDU SATIŞ MAĞAZASI AÇILIŞI

Genel Müdür İpek ve beraberindeki heyet, Bakırköy Adliyesinde işyurtlarında üretilen ürünlerin satışının yapılacağı işyurdu satış mağazasının açılışını da yaptı.

METRİS’TE İNCELEMELER

Heyet, Metris 2 No'lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda da incelemelerde bulundu. 616 kapasiteli ceza infaz kurumunun Mayıs 2008'de açılması plânlanıyor.

SİLİVRİ KAMPÜSÜNDE İNCELEMELER

Genel Müdür İpek, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Adagül, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Ağırman ve Cumhuriyet Savcısı Engin Yetik ile birlikte Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsüne yaptığı ziyarette; yapımı tamamlanan ve hizmete alınan Silivri Açık Ceza İnfaz Kurumu, ortak tesisler, 6, 7 ve 8 No'lu L Tipi, 1 ve 2 No’lu L Tipi ile çok kısa zamanda tamamlanacak olan 3, 4 ve 5 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında incelemelerde bulundu. Ayrıca, Açık Ceza İnfaz Kurumunca işletilecek olan 20 bin ekmek kapasiteli ekmek fırının açılışı yapıldı.

Kampüste yer alan 6 L Tipi'nin Mart ayı sonunda açılması hedefleniyor.

 

SİLİVRİ CEZA İNFAZ KURUMLARI KAMPÜSÜ

İstanbul’un Avrupa Yakasında yer alan Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde; 8 L tipi kapalı ile 1 açık ceza infaz kurumu olmak üzere 9 ceza infaz kurumu yer alıyor.

Toplam kapasite 8.240 kişi

8 L tipi ceza infaz kurumunun tamamı aynı standartta olup, herbiri 1.000 kişilik kapasiteye sahip. Her kurumda, hükümlü ve tutukluların eğitim ve iyileştirilmelerine yönelik 1 çok amaçlı salon, 2 açık spor sahası, 2 iş atölyesi ve 6 derslik bulunuyor. Ana ziyaretçi mahalli, lokanta, fast-food, fırın, mutfak, ısınma, hastane gibi ortak hizmetleri yüretecek olan Açık Ceza İnfaz Kurumu ise 240 hükümlü kapasiteli. 9 ceza infaz kurumunun yer aldığı Kampüste toplam 8.240 hükümlü ve tutuklu barındırılabilecek.

1.500 araçlık otapark

Aynı anda 1.500 aracın park yapabileceği otoparka sahip olan Kampüste; ziyaretçi girişleri hava alanlarında bulunan bekleme terminali benzeri olarak inşa edilen ziyaretçi bekleme mahallinden yapılacak. Ziyaretçi giriş mahallinde, ziyaretçilere yönelik hizmet verecek olan restorant, fast-food alanları gibi hizmet birimleri bulunuyor. Kampuse gelen tüm ziyaretçiler öncelikli olarak bu alana alınacaklar ve buradan ceza infaz kurumuna ait taşıtlarla ziyaret gerçekleştirecekleri ceza infaz kurumları ziyaret bölümlerine taşınacaklar. Ziyaretin tamamlanmasından sonra yine taşıtlarla ana ziyaretçi bekleme salonuna getirilerek kurum terki sağlanacak.

Kampüsteki yer alan tüm birimler merkezi ısıtma sisteminden doğal gazla ısıtılacak.

Aynı anda 10.000 kişiye yemek hazırlanacak şekilde dizayn edilen ve en son teknoloji ile donatılan mutfaktan Kampüste bulunan tüm kurumlara yemek dağıtılacak. Yine ekmek ihtiyacı da Açık Ceza İnfaz Kurumunca işletilecek olan günlük 20.000 kapasitiye sahip fırınla sağlanacak.

Kampüste yer alan ceza infaz kurumlarında barındırılan hükümlü ve tutuklulara ait çarşaf, nevresim, yastık kılıfı, battaniye ile kurumlarda görev yapan personele ait iş tulumu, önlük ile yemek masası örtüleri gibi eşyaların yıkanıp, kurutulup, ütüleneceği modern bir çamaşırhane bulunuyor.

Ayrıca, kampüste 24 saat hizmet verecek şekilde tıbbî malzemelerle donatılmış doktor, diş hekimi ve diğer sağlık personelinin görev yapacağı, gerekli güvenliğin sağlandığı hastane yer alıyor.

Ceza infaz kurumlarının dış korumasını yapacak olan jandarma tabur binaları da kampüste yer alıyor.
Çok sanıklı, güvenlik riski yüksek duruşmaların uygun koşullarda görülmesi amacıyla yapılan iki duruşma salonu, hakim ve savcı odaları, kalemler ve diğer bölümlerin yer aldığı adliye binası bulunuyor.

Personele 500 lojman

Kampüsteki ceza infaz kurumlarında görev yapan personel için 500 lojmanın yanı sıra cami, kreş ve alış-veriş merkezleri gibi alanlar da yer alıyor.

MALTEPE CEZA İNFAZ KURUMLARI KAMPÜSÜ

İstanbul’un Anadolu Yakasında inşa edilen Maltepe Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü 3 L Tipi, 1 çocuk ve gençlik, 1 açık ceza infaz kurumu olmak üzere toplam 5 ceza infaz kurumundan oluşuyor.

Toplam 4.400 hükümlü-tutuklu barındırılacak

Kampüste; L tipi kapalı ceza infaz kurumunda her birinin kapasitesi 1000 olup toplam 3000, Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda 950, Açık Ceza İnfaz Kurumun da 450, toplam 4.400 tutuklu ve hükümlü barındırılacak.

7.000 araçlık otopark

7.000 araçlık otoparka sahip olan Kampüse; ziyaretçi girişi için ziyaretçi bekleme mahalli bulunuyor. Kampüste yer alan 5 ceza infaz kurumuna ziyaretçi giriş-çıkışı, buradan yapılıyor. Ziyaretçi giriş mahallinde, ziyaretçilere yönelik hizmet verecek olan restorant, fast-food alanları, kantin gibi birimler yer alıyor. Kampüsde yer alan tüm birimler merkezi ısıtma sisteminden doğal gazla ısıtılacak.

Tüm kurumların yemeği tek merkezden

Aynı anda 10.000 kişiye yemek hazırlanacak şekilde dizayn edilen ve en son teknoloji ile donatılan mutfaktan Kampüste bulunan tüm kurumlara yemek dağıtılacak. Yine ekmek ihtiyacı da Açık Ceza İnfaz Kurumunca işletilecek olan günlük 20.000 kapasitiye sahip fırınla sağlanacak.

24 saat hizmet verecek hastane

Ayrıca, kampusde 24 saat hizmet verecek şekilde tıbbî malzemelerle donatılmış doktor, diş hekimi ve diğer sağlık personelinin görev yapacağı, gerekli güvenliğin sağlandığı hastane yer alıyor.

Tüm kurumlara hizmet verecek çamaşırhane

Kampüsteki 5 kurumda barındırılan hükümlü ve tutuklulara ait çarşaf, nevresim, yastık kılıfı, battaniye ile kurumlarda görev yapan personele ait iş tulumu, önlük ile yemek masası örtüleri gibi eşyaların yıkanıp, kurutulup, ütüleneceği modern bir çamaşırhane bulunuyor.
Kampüsteki ceza infaz kurumlarında görev yapan personel için 140 lojmanın yanı sıra cami, kreş ve alış-veriş merkezleri gibi alanlar da yer alıyor.