Şampiyonanın finalini; Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Bakır, Eczacı-Bestekâr A. Pınar Köksal ve davetliler birlikte izledi.

Ceza infaz kurumunda badminton şampiyonası

Badminton Federasyonu Başkanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek, "Ceza İnfaz Kurumları Arası Türkiye Badminton Şampiyonası" Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde yapıldı. 21-22 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen şampiyonada 19 ceza infaz kurumundan 57 hükümlü sporcu yarıştı. Tek ve çift erkekler kategorilerinde yapılan müsabakalara basın kuruluşları büyük ilgi gösterdi.

ŞAMPİYONADA; tek erkekler ve çift erklerde Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu yenen Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu birinci oldu. Şampiyonada Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu üçüncü, Nazilli E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu da dördüncü geldi. Dereceye giren sporculara kupa ve madalyalarını Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Genel Müdür İpek, Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik ve Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Bakır verdi.
Yaklaşık 35 basın kuruluşunun izlediği şampiyona şölen havasında başladı. Ankara 2 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Spor Salonundaki şampiyonanın öncesinde hükümlülerden oluşan halk oyunları ekibi yöresel kıyafetleriyle muhteşem bir seğmen gösterisi sundular.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İPEKCeza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, açılış konuşmasında; ceza infaz kurumlarında infaz hizmetlerinin yerine getirilmesinin yanında hükümlü ve tutukluların bedensel ve ruhsal gelişimlerinin sağlanması için çeşitli meslekî, sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerin gerçekleştirildiğini söyledi. İpek, bu hizmetlerin yerine getirilmesinde diğer kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplumun desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, "Özellikle son dönemde bu kurum ve kuruluşlarla yoğun bir çalışma yapıyoruz. Bu düşüncenin ürünü olarak, ilk kez Türkiye'de ceza infaz kurumları arasında bu şampiyonayı düzenledik."dedi. Badminton Federasyonuyla yapılan iş birliği sonucunda geçtiğimiz yıl 65 ceza infaz kurumundan 136 personele badminton eğitimi verildiğini, bu personelin de kurumlarındaki hükümlüleri şampiyonaya hazırlayarak, tek ve çift erkeklerde birinci olanları buraya getirdiklerini hatırlattı. İpek, şampiyona nedeniyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ve Badminton Federasyonu Başkanlığına teşekkür etti. İpek, ayrıca hükümlü sporculara, onları şampiyonaya hazırlayan antrenörlere ve şampiyonaya ev sahipliği yapan Ankara 2 No'lu L Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yönetici ve personeline şükranlarını sundu.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat ÖZMEKİKBadminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, ceza infaz kurumlarında neden çalışma yaptıklarını anlatırken, şöyle konuştu: "Bize, ceza infaz kurumlarında neden çalışma yaptığımızı sorduklarında, onlara diyoruz ki 'Biz bir barış tohumu ektik. Bu barış tohumu büyüyecek, barış fidanı olacak. Bu barış fidanı büyüyecek barış ormanı olacak.' İşte bu ormanda gelecekte hepimiz barış içinde yaşayacağız. Onlar bizim insanımız. Biz insana yatırım yapıyoruz."

Büyük çekişmelerin yaşandığı şampiyonada; tek erkekler ve çift erklerde Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunu yenen Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu birinci oldu. Şampiyonada Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu üçüncü, Nazilli E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu da dördüncü geldi.

Basın mensuplarının büyük ilgi gösterdiği şampiyonayı ‘Bamteli Programı’ yapımcısı Tayfun Talipoğlu da izledi.Karşılaşmaların ardından kupa ve madalya töreni yapıldı. Birinci olan Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kupa ve madalyalarını Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, ikinci olan Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kupa ve madalyalarını Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, üçüncü olan Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kupa ve madalyalarını Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, dördüncü olan Nazilli E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kupa ve madalyalarını Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Bakır verdi.
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, destek ve katkıları nedeniyle Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay'a, Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik'e ve Badminton Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Servet Devebacak'a plâket vererek, teşekkür etti.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet ATALAYGençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay da, böyle bir şampiyonanın düzenlenmesindeki katkıları nedeniyle Genel Müdür Kenan İpek'e, Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Bakır'a, Tetkik Hâkimi Dr. Mustafa Saldırım'a, Ankara 2 No'lu L Tipi Kapalı Ceza Kurumu Müdürü Mete Erdem'e ve Yetişkin Eğitim Öğretim Şubesinde görevli Eğitim Uzmanı Mustafa Okur'a plâket verdi.

Şampiyonanın açılışında hükümlülerden oluşan halk oyunu ekibi, seğmen gösterisi sundu.Ayrıca, Badminton Federasyonu Başkanlığı tarafından şampiyonaya katılan hükümlü sporculara ve antrenörlerine teşekkür belgesi ve birer eşofman verildi.

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, böyle bir şampiyonanın ceza infaz kurumlarında başarıyla yapılmış olmasından çok mutlu olduğunu belirtti. Atalay, sporun her dalında tüm federasyonların Ceza ve Tevkifevleri Müdürlüğü ile iş birliği yapmaları için destek olacağını ifade etti.

Kapanış konuşmasında Genel Müdür İpek, ilk kez yapılan şampiyonanın başarılı geçtiğini belirterek, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Atalay'dan sporun her dalında ceza infaz kurumlarında destek beklediklerini ve bu konuda da söz aldıklarını söyledi.

DERECEYE GİRENLERE KUPA VE MADALYA

Turnuvada üçüncü olan Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kupa ve madalyalarını Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik verdi.

Turnuvada ikinci olan Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kupa ve madalyalarını Genel Müdür Kenan İpek verdi.

Turnuvada birinci olan Aydın E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kupa ve madalyalarını Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay verdi.

Şampiyonada dereceye giren hükümlü sporculara kupa ve madalya verildi. Turnuvada; dördüncü olan Nazilli E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kupa ve madalyalarını Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Bakır takdim etti.

 

 
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü İpek, şampiyonanın düzenlenmesindeki katkı ve desteği nedeniyle Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay’a plâket verdi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü İpek, Badminton Federasyonu Başkan Vekili Ramazan Varol’a plâket verdi. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Atalay, şampiyonanın düzenlenmesindeki katkı ve desteği nedeniyle Genel Müdür İpek’e plâket ve eşofman hediye etti. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Atalay, şampiyonanın düzenlenmesindeki katkı ve desteği nedeniyle Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimi Dr. Mustafa Saldırım’a’a plâket ve eşofman hediye etti. Gençlik ve Spor Genel Müdürü Atalay, Genel Müdür Yardımcısı Bakır’a plâket ve eşofman hediye etti.