Yargı mensupları eşlerine teşekkür plâketi

11 Mayıs’ta yapılan törene; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Bakır, Tetkik Hâkimi Dr. Mustafa Saldırım, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, Sincan Cumhuriyet Başsavcısı Erkan Boyacı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden Şube Müdürleri Tülay Çelebi ve Özlem Şahinkol, Yargı Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (YMEDD) Genel Başkanı Gülten Çiçek ve Yönetim Kurulu üyeleri, Hüsnü Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Belger ile Ankara Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde bulunan kurumların müdürleri ve hükümlüler katıldı.
Programın açılışında, YMEDD’nin kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmaların anlatıldığı slayt gösterisi gerçekleştirildi.
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek, ceza infaz kurumlarında kadınlarla ilgili, çocuklar gibi, özel çalışmalar yaptıklarını hatırlatarak, “Bulunduğumuz kurum bu özel çalışmalardan ilkidir. Bu kurum modelinde İstanbul’da çalışmamız devam ediyor, en kısa zamanda açılacak. İzmir’de ise ihale çalışması devam ediyor. Aynı şekilde Adana Karataş’ta yeni bir kurum çalışmamız sürüyor.”dedi.
İpek, çalışmalarının sadece fizikî yapıdan ibaret olmadığını, hükümlü ve tutukluların donanımlı bir şekilde tahliye olmaları için kurumlarda çeşitli faaliyetler sürdürdüklerini söyledi.
 

YMEDD BAŞKAN VE ÜYELERİNE PLÂKET

Hüsnü Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Belger ve Eczacı Bestekâr A. pınar Köksal'a da plâket

Ayşe Pınar Köksal Dilek Belger  

İpek, infaz, sağlık gibi hizmetlerde diğer bakanlıkların, kamu kuruluşlarının, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının desteğinin şart olduğunun altını çizerken, şöyle konuştu: “Sevinerek ifade ediyorum ki, bu saydığım kuruluşlar resmi olsun, özel olsun, hepsi bize büyük yardımlar yaptılar. Özellikle YMEDD’ye değinmeden geçemeyeceğim. Bu Derneğimiz çok büyük hizmetler yaptı. Sadece hükümlü ve tutuklulara değil, personelimize yönelik de önemli hizmetleri oldu. 1050 çocuğa burs veren bu Derneğimiz, çocuklarımıza yani, geleceğimize yatırım yapmaktadır. Adliye ve ce infaz kurumu personelinden oluşan 1050 çocuğa verilen burs, bir eğitim yardımıdır. Bu çok önemli bir hizmettir. Dernek Başkanı Gülten Çiçek’e ve Yönetim Kurulu üyelerine çok teşekkür ediyorum.”
İpek, kurumlara YMEDD dışında Hüsnü Özyeğin Vakfı ve Ankara Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı’nın da çok önemli hizmetlerde bulunduklarını vurgulayarak, her iki derneğe ve Ankara Ceza İnfaz Kurumları İzleme Kurulu Üyesi olarak görev yapan Eczacı-Bestekâr A. Pınar Köksal’a teşekkür etti.
Programın sonunda YMEDD Genel Başkanı Gülten Çiçek ve Yönetim Kurulu üyelerine, Hüsnü Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Belger ve Eczacı-Bestekâr A. Pınar Köksal’a Genel Müdür İpek tarafından plâket verildi.

YMEDD Başkanı Çiçek: “Ceza infaz kurumlarına desteğimiz sürecek”

YMEDD Genel Başkanı Gülten Çiçek, törende yaptığı konuşmada; ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutuklu kadınların bir meslek öğrenmeleri, tahliye olduktan sonra ailelerine ve topluma katkı sağlamaları için bir çok faaliyette bulunduklarını belirterek, “Ceza infaz kurumlarının bir eğitim yuvası olarak sürdürdükleri çok başarılı çalışmaları var. Her türlü takdirin üzerindeki bu çalışmalara bu güne kadar destek verdik, destek olmaya da devam edeceğiz. Bu gün de bu amaçla buradayız.” dedi.

YMEDD’NİN YAPTIĞI BAZI FAALİYETLER

- 1050 üniversite öğrencisine ayda 100 YTL olmak üzere toplam 100.500 YTL burs bağlandı.
- Edirne Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda açılan atölye için; 1 adet overlok makinesi, 4 adet elektronik dikiş makinesi için 8.850 YTL ödeme yapıldı.
- Balıkesir Kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumuna 4 adet dikiş makinesi alındı. Ayrıca mum atölyesinde kullanılmak üzere 500 YTL yardımı yapıldı.
- Bandırma M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna 7 adet dikiş makinesi alındı.
- Uşak E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna dikiş makinesi, overlok makinesi ve ütü bağışlandı.
- Kastamonu Kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumuna trikotaj makineleri bağışlandı.
- Bursa E Tipi Kapalı-Açık Ceza İnfaz Kurumunda kadın ve çocuk koğuşları için eğitim alanları, ortak alan, koğuş düzenlemesi ve tamiratı ile tiyatro salonunda iyileştirmeler yapılmış olup, ayrıca spor malzemeleri alınıp, müzik, kuaför, berberlik, ahşap boyama, makraome, nakış, trikotaj kursları için malzeme ve eğitici ücretleri karşılanmış ve koğuşlara televizyon, ısıtıcı, buzdolabı, yiyecek sağlanarak
yaklaşık 53.000 YTL tutarında yardımda bulunulmuştur.
- Adliye ve ceza infaz kurumunda görev yaparken vefat eden 2 personelin ailesine toplam 4.500 YTL yardımda bulunuldu.
- Ankara Çocuk Eğitimevindeki çocuklara toplam 4.000 YTL tutarında kıyafet yardımı yapıldı.